top of page

МАНК: РОЗРИВ УГОДИ

09/08/23

Андрій Морозов

Переглядаючи «Манка», ми дивимось за чорно-білим світом індустрії кіно, світом продюсера та директора, актрис та акторів, режисерів і сценаристів, набитих до коридорно-кімнатних цехів, які сперечаються про швидкість падіння папірця, що летить на підлогу. Ми дивимось кіно про кіно…змінюються, повторюються дати. Без точних днів або часу. 40-ий, 30-ий, 34-ий.

Режисер знімає фільм, де він грає головну роль, актрис грають актриси, сценарист пише сценарій, а всіх їх грають актори. Для нас, як для глядача, це важко — і в розумінні фільму, і при перегляді, оскільки все, на перший погляд, якось непослідовно та невзаємопов'язано. Немов розірвано.  Але чому це кіно зроблено так, як зроблено?

mank-start.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Магія

Ми кажемо “магія”, і кажемо так побачивши те, що й не зразу складеться у думці. Ступор це, захоплення чи здивування, а може розбиваюча розгубленість. Буває, все разом. Так каже глядач, вражений побаченим, так каже й продюсер, що швидким кроком розрізає павільйони власної кіностудії, він каже що “справжня магія в тому, що в цьому бізнесі покупець не отримує нічого, окрім спогадів”, немов існує магія справжня, і якась уявна. Якщо вона справжня, то, ясна річ, пов'язана з бізнесом, як інакше, але чим вона є для глядача, точніше, у чому вона полягає? Чи є вона справжньою?

Під магією зазвичай розуміють певну дію, здійснену кимось надприродним чином, спрямовану на будь-що. Надприродним чином означає чином незрозумілим, таким, що не піддається розумінню. Таємним. Якщо людина бачить перед собою щось, що не може пояснити, вона вдається не до розуму, а до віри — віри в щось нереальне. Отже, в неіснуюче, несправжнє.

Можна сказати, що це своєрідна віра в таємницю, а раз ця віра зародилась, залучений чи здобувший її до цієї таємниці відкритий, вона ним вже заволоділа і в розгадці криється сама її сутність — вона такою повинна залишатись, інакше ніякої магії більш не відбудеться. Таємниця подібна до запитання, тоді як розгадка ніби відповідь, а отже, визначення, що відокремлює таємницю від того, чим вона насправді не є. Однак навіть цього, подеколи, не буває достатньо. Людина відкривається такі
й таємниці у враженні, після якого, наче переродившись, вона прагне її ж визначити, втілюючи в життя. І тут важлива не стільки послідовність, що ж саме є першим, а та відстань, що витримується між людиною та таємницею, щоб та, в якийсь момент, явилася перед ним сама по собі.

Ми розуміємо під магією певну первинність, але не як щось історично давнє, а першопочаткове та абсолютно природне. Сьогодні слово “первинність” розуміється як примі
тивне або дурне, хоча саме по собі воно ближче до тотальної відкритості, такої особливої сприйнятливості, що робить тебе вкрай уважним. Така відкритість — сприйняття всього так, немов цього ніколи і ніхто не торкався, ні думкою, ні вказівним пальцем. Ти дивишся такими очами, мовби бачиш все в перший раз і від цього незрозумілого впадаєш то у захват, то у відчай.

Стан такої первинності абсолютно природний, отже, в ньому все дається справжнім настільки, що крім нього не може бути нічого. Нереальне стає справжнім, справжнє — неіснуючим, все це лежить по обидві боки первинного погляду, і магія, здавалось б, за самою своєю суттю неможлива як справжнє, втілюється в життя. Адже магія — це дія, рух або просто тривалість, рух не може бути несправжнім, інакше то було б що завгодно, тільки не він.

mank11 магия.webp

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Тепер ця дія розгортається в кінотеатрі, у випадку “Манка” та і в кімнаті, якщо маєте пульт — у тому місці зустрічі з кіно, що має особливості. Кінотеатр, наприклад, вкрай важко сплутати зі сценою — майданчиком, що ледве височіє над тим, де посідає глядач. Сцена, порожня, оголена або за лаштунками, а може й без них, це заданий, фізичний простір для майбутньої події, він поряд з тобою — за ним від нас прихований колектив, в ньому можна розгледіти якісь предмети, конструкції. За кіноекраном, та й на ньому самому, до початку показу геть немає нічого, окрім площини, чистої перешкоди — прямий переклад слова écran. Неживої рамки, до якої хтось долучився. Зайняв своє місце перед.

Коли починається фільм? Тоді, коли дивом на цій площині з'являється  перший кадр? Але ж цьому кадру щось передує, те, що відбувається поза нашою увагою. Світло в залі, чи до свого відтворення на дисплеї, гасне. Настає темрява. Короткий, світлий спалах. І кіно починається. Первинність змусила б плескати, а може й бігти геть.  

Чорно-біле. Узгодженість

Ми бачимо чорно-біле зображення. Застиглі хмари без кольору, немов дивишся на чиюсь фотографію — кимось схоплений момент, назавжди застиглий в собі. Однак хмари, ледь-ледь, але рухаються. З'являються початкові титри.

Чому чорно-біле? Це викликає незручність, ніби потрапив кудись не туди, відчувається внутрішня неузгодженість від того, що знаходишся в іншому часі. Коли я говорю “туди” або “там”, то розумію не просто вказаний напрям чи невідоме місце, про яке я здогадуюсь, я сприймаю це як не “те” місце, що я зайняв до початку кіно, це місце тепер зовсім інше. Виходить, і час, і простір, в якому це місце знаходиться, зазнали змін. Моє місце перед екраном, як своєрідна межа між мною та фільмом. Але це й межа загалом — між тим місцем, що до початку кіно, і місцем під час кіно. Як відбувається це раптове, перше переміщення?

Звичайно, чорно-біле в межах мого глядацького досвіду сприймається як таке, що властиве минулому та є його відмінною рисою. Не треба бути затятим кіноглядачем аби сказати, що чорно-біле кіно — це старе кіно. Таке кіно, що було в далекому минулому. Але старе — це не минуле, хоч і віддалене, минуле — це попереднє, те, що колись відбулось чи відбувалося, щось передуюче. Старе ж це таке і постійно тривале у часі стільки, що у порівнянні з чимось, що з'явилося нещодавно і тривале з того моменту,  триває набагато довше, ніж те нещодавнє. Інакше кажучи, “нове” ми сприймаємо “су-часно” “нашому” часу, в якому ми перебуваємо як в теперішньому; він виник і триває саме у “нашому” часі, тоді як старе триває з того моменту “іншого” часу, що завжди для нас триває довше, ніж “наш” час.

Але як мені поставитись до цього кіно в такий спосіб? Цей фільм — новий, нещодавній, але у той самий час зовсім несинхронний зі мною, мовби цей фільм одночасно “су-часний” і старий. Шиплячий, глухий звук, незвичний тріск і саме зображення — все говорить мені про це. Виходить, мій погляд та мій слух, взагалі моє сприйняття — помиляється. Я дивлюсь старий фільм! Це ж очевидно. Герман Манкевич, на милицях, входить у будинок на ранчо “Норт Верде”. День. 1940 рік.

mank-black2.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Ми кажемо — чорно-біле. Але ми не маємо на увазі щось суцільне, нероздільне одне від одного, а поєднання. Інакше звідки з'явилась б сама розрізненість для нас в цьому зображенні? Ми дивимось на не стільки чорне чи біле, скільки на їх нескінченно можливу тональність при зіткненні, амплітуду виникаючих кольорів, що проявляється світлом. Динамічну палітру, яка пов'язує їх таким чином, що вони об'єднуються в єдину своєрідну шкалу, на якій максимальною точкою було б чисто біле, мінімальною (такою, що впала до нульового значення) — чисто чорне, тобто повна відсутність світла. Але чи кольори це?

Таку шкалу можна порівняти з прямою. Рух по такій лінії можливий лише вверх чи вниз (або вперед чи назад), уявимо це саме таким чином, і будь-яке відхилення в бік, у іншому напрямку — до іншої точки, за межі шкали — неможливе, оскільки передбачає наявність вже іншого — кольорового, а кольорів може бути безліч. У випадку таких відхилень ми б говорили вже не про пряму, а про визначений простір, кольоровий простір, рівномірно заповнений усіма варіаціями кольору. Точною ілюстрацією цього буде типовий інструмент кольорової палітри у будь-якому графічному редакторі — прямокутник, квадрат чи коло, в залежності від обраного відтінку, заповнений ним від абсолютного нуля (чорного) або одиниці (білого) до найбільш яскравого його піку. Рух індикатора, який схоплює тон, можливий лише вздовж заданої лінії, але будь-який такий рух вправо, вліво, вверх або вниз від самого краю (максимально білого чи максимально чорного) створює новий колір, тоді як рух від білого до чорного відбувається виключно по крайній прямій. Можна сказати, що поява кольору не стільки “відхилення”, скільки “відображення”, оскільки в самому русі від чисто білого або чисто чорного до найбільш яскравого відтінку обраного кольору він посилюється або слабшає в залежності від наповненості білим або чорним, що на самому краю, на початку цього руху.

Однак раз таких “відображень” (інших кольорів) ми не спостерігаємо, то ми поки можемо лише вловлювати мінливість чорно-білого як певну динаміку, де одне перетікає в інше, і навпаки, в заданих рамках від однієї точки до іншої, і тільки між ними обома.

В цьому русі проявляється світло-сірі, сірі, темно-сірі кольори, в них проявляються ще більш світлі чи ще більш темні відтінки — механізм цієї динаміки криється у кожному співвідношенні тону один з одним. У повній відсутності — чорному, відображаючись рухом, світло проявляє тінь, ми починаємо розрізняти предмети, і ось у вже сформованому зображенні виникає певна реальність зі всім її розмаїттям, але при відсутності кольоровості. Дивно, у змішуванні, а точніше, у співвідношенні обох абсолютних протилежностей, народжується нове, і в кожний момент такого руху від одного до іншого, зафіксованому у русі, міститься ще один перехід, і ще, допоки кожен тон чи напівтон не проявить себе у невловимій миті. Це протилежність, але протилежність узгоджена, яка дає з'явитися зображенню взагалі, навіть без кольору.

mank-black.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

Чорно-біле — можливість кольору. З одного боку, обидва — відсутність кольору, але відсутність різна, де одне є умовою появи світла взагалі, а інше — умовою його зникнення чи відсутності. В обох протилежностях міститься відсутність як кінець і світла, і кольору, а також і відсутність, як їх початок. Чому ми зупиняємося на цьому так детально? У цій натягнутій до межі протилежності криється наше знайомство з “Манком” як з кіно. Ми зіштовхуємося з феноменом чорно-білого не тільки у перших кадрах, які відкривають фільм, але й на самому початку — з першим світлом у темряві залу. У цьому феномені відбувається той первісний, базовий рух, що й втілює в собі саме зображення, саме кіно, як їх зміну. Ще до появи конкретного образу, до початку оповідання.

У буденній ситуації все це не є для нас здивуванням — ми бачимо зрозумілі конкретні образи, обличчя акторів, димлячі цигарки та дорожній пил. Однак чорно-біле як таке зазвичай не властиве тому, до чого звертається сприйняття. Коли ми звертаємося до нашої дійсності, ми сприймаємо її у різноманітті кольорів. Ми знаємо суцільну темряву, ми знаємо сліпуче світло, але сприймаючи дійсність (природу, вулиці, людей) ми розрізняємо безліч кольорів, змішаних один з одним. Але чорно-біле існує, воно перед нами, себто воно можливе в іншій реальності, реальності зображення, до якої ми можемо потрапити при перегляді кіно. Мова саме про реальність, тобто щось тривале і данне нам як те, що є.

Виходить, та реальність, в якій ми опинились, істотно відрізняється від тієї, в якій ми перебували нещодавно. І тепер наш погляд вже не стільки стрибок чи переміщення, скільки присутність. Одночасно “поза” і “в”.

"Моя історія"

Ми спостерігаємо за чорно-білим світом індустрії кіно, світом продюсера та директора, актрис та акторів, режисерів і сценаристів, набитих до коридорно-кімнатних цехів, які сперечаються про швидкість падіння папірця, що летить на підлогу. Ми дивимось кіно про кіно.

І ось ми знов на ранчо, Манкевич говорить по телефону з режисером Веллсом, паралельно відмахуючись від набридливого продюсера Хаусмана, трохи пізніше Манкевич вже гуляє по садах Хантінгтона з актрисою Меріон Дейвіс. Знов змінюються, повторюються дати. Без точних днів або часу. 40-ий, 30-ий, 34-ий. Режисер знімає фільм, де він грає головну роль, актрис грають актриси, сценарист пише сценарій, а всіх їх грають актори. Для нас, як для глядача, це важко — і в розумінні фільму, і при перегляді, оскільки все, на перший погляд, якось непослідовно та невзаємопов'язано. Немов розірвано.

mank-story.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Чому це кіно зроблено так, як зроблено? Адже більш звичним для нас здається щось лінійне: ми рухаємося, слідом за кіно, по збудованій послідовності, від події до події, і все це діє на нас в тій чи іншій мірі виходячи з того, наскільки в цих подіях більш повно розкритий сам зміст фільму і сама послідовність виглядає точною та переконливою. Так глядач сприймає історію.

Візьмемо два аспекти самої історії. В першому ми розглядаємо історію як оповідання, це є її технічним шаром, за яким історія залишається історією у тому випадку, якщо в ній присутня певна схема. Така історія як раз і має властивістю послідовність того, що відбувається (не тільки формальна), причинно-наслідковість та розвиток виходячи з наведених характеристик — цей розвиток неухильно крокує в цьому заданому напрямку. В цій послідовності, діюче (герой, персонаж, явище чи подія, не так важливо) рухається до заздалегідь призначеного кінця, під впливом внутрішньо заданих обставин та перешкод на шляху, змінюючись і в частному, і в загальному. Якщо все це присутнє у оповіданні, то перед нами, можливо, розгортається досконала з технічної точки зору історія.

Втім при другому аспекті історія являє собою вже не схему чи вивірену дію, а історію як щось діяльне. Діяльність такої історії розгортається не тільки у власних межах — її світ та вона сама, що відкрилась для глядача, змінює тепер і його самого. Як під час свого розгортання, так і по його завершенню. Жива, особлива історія, особлива як та, що відрізняється від іншої навіть при дотриманні в ній усіх вищезгаданих об'єктивних характеристик. Технічне піддається дублюванню, тоді як особливе дублювати неможливо. Така історія — історія вражаюча, яка вийшла з того світу, в якому вона була покладена.

Суть, власне, у структурі слова “враження” — це те, що “уразить”, справляє “ураження” або залишає слід там і в тому, що знаходиться по той бік від того, чим воно було викликано. В кіно це набуває дивного сенсу: зафіксоване (“запечатленное” або “imprinted”), як схоплений слід або нанесена “рана” по той бік, залишає “враження” — те, що залишає слід або ранить по інший. Історія не може справити враження усією собою як такою, вона може залишити тільки слід або рану від себе, немов після кидка, повернувшись назад. Але у кіно саме враження, як подібний кидок, виникає тому, що щось, по той бік чого воно було справлено, від самого початку зафіксувало також “слід” у тому, що знаходилось по той бік від того, хто це “те” зафіксував. І зафіксувати, подібно враженню, також можливо лише “слід”, можлива лиш “рана”, оскільки, наприклад, ні сам рух, ні саму реальність зафіксувати у повній мірі неможливо. Можливо лише схопити залишене ними, і навіть збираючи всю цю безліч “залишеного” у закінченому стані, сам рух і сама реальність лишаються недоступними. Тому ми кажемо “слід” — один за одним, один за одним, по котрим, за бадьорої надії, можливо кудись дістатися.

Враження сприймається нами “залишеним”, тобто кинутим або таким, що відбулось, ми кажемо “лишати враження”, “залишило враження”, кажемо так, немов це вже відбулось, але усвідомлюємо це лиш пото́му, а не відразу чи цю ж мить. Ми усвідомлюємо враження, знаходячись лише “під” ним або “з” ним, а не до нього або перед — “до нього” у враженні неможливе. Історія, до якої ми тепер звертаємось, вже не та історія, що була розглянута нами при першому аспекті, вона може нести в собі технічну неповноцінність, нерівність і помилковість у своїй побудові, але вона має той перехід, що робить її не просто сюжетом, оповіданням або твором, а історією як історією, зі всією власною динамікою життя. Це більше, ніж просто історія, це наша історія, у тому сенсі що її слід тепер в нас і при нас, ми поранені нею, тому ми до неї вертаємось.

mank-cover.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Така історія виникає рідше, ніж історія, скажімо так, виробнича. В ній дотримані всі необхідні правила створення з першого аспекту. Така історія простіше дається нам і покладається на виробничі прийоми, перевірені індустрією як механізмом її відтворення. Але якщо придивитись, вона рідко переходить у таку, що лежить у другому аспекті. “Виробнича” історія для нас більш звична, оскільки для нас, глядачів, і виробляється. Вона, як липка істота, відшукує наше “звичне”, чіпляючись на смерть. Для її виробництва сценаристами наповнюють фабрики мрій, відкривають престижні кафедри університетів і кладуть почесні зірки у асфальт. Але чи вірно те, що подібні, звичні нам історії у такому відношенні, є для нас природними?

У “Манку” ми слідкуємо за акторами, і не тільки акторами фільму “Манк”, але й акторами у фільмі “Манк” як персонажами, яких вони грають. Актор, по суті, стає кимось іншим, грає роль, але водночас залишається собою як особистість. У “Манку” актори грають роль акторів, тобто грають роль тих, хто грає роль. І інша ситуація: режисер Веллс, персонаж фільма, як режисер дистанційований від кіно як кіно, бо є його творцем, залученим до нього з боку виробничої реалізації, але він виступає й головним актором власного фільму. Водночас, за незримою стіною присутній і сам Девід Фінчер, режисер “Манка” — фільму у тому числі й про те, як створюється кіно — і Фінчер діє у аналогічній ситуації, що й персонаж Веллса, хіба що не граючи якогось персонажа.

mank-game.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Яким чином вибудовується таке відношення? Актору, зрештою, необхідно бути дистанційованим від себе, як від самого себе, тобто стати іншим для себе в собі ж (головна умова акторської гри), після чого, у випадку “Манка”, цей “інший” дистанціюється від себе як “іншого”, але вже не так, як від “іншого”, що виник у першому випадку, а мовби від “себе самого”, який вже є в собі як “інший” для себе. Все це наче вдавано, “невзаправду”, тому тут ми справді могли б назвати акторську гру — “грою”. Подібне ми виявляємо і в нашому досвіді перегляду. Ми дивимось кіно про те, як створюється те, що ми дивимось, і водночас, як глядач, ми дивимось на те, як ми це дивимось. І це властиво нашому сприйняттю не тільки кіно, але й нас як глядачів кіно.

Оповідання “Манка” складається зі спогадів Манкевича, якими він ділиться з помічницею чи колегами, працюючи над сценарієм “Американця”. На питання помічниці під час письма, або в розмові з Хаусманом, ми пірнаємо у минуле Манкевича, і не в якийсь конкретний момент, а у період його життя, сцену з життя. Його пам'ять —  ще один вимір цього фільму. Манкевич звертається до себе в іншому часі, у власному минулому, немовби реалізуючи його у власному теперішньому, у тому теперішньому, де розгортається кіно. Тобто, Манкевич звертається до себе минулого, скажімо, як до Манка. В цій дистанції, і напроти — без неї, виникає історія.

Однак це оповідання самого фільму, тоді як в ньому присутнє й оповідання Манкевича “про себе”, і оповідання над яким, власне, і працює Манкевич за сюжетом. Неточним було б назвати оповідання як Манкевича, так і фільму, “біографічним”, і не у сенсі “писати життя”, а у загальноприйнятому — біографія не як життя, а її повна достовірність, відтворенність з впорядкованого набору певних ключових ситуацій, що до самого життя не мають ніякого стосунку. “Виробнича” біографія, байопік, відповідно, будуються з таких достовірних ключових ситуацій у рамках першого аспекту історії: народився герой, пройшов життя як біг з перешкодами, спітнілий і ледве дихаючий, і в залежності від потрібного “прийому” історії (засмутити чи надихнути) прийшов до фінішу першим, попри все, або спіткнувся перед самою фінішною стрічкою.

mank-story2.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

“Моя історія, - каже Манкевич в одній зі сцен, - це одне велике коло, як часточка апельсина, а не стрілка, яка веде до найближчого виходу. Неможливо розповісти все життя людини за дві години. Можна лиш залишити враження від неї” і каже так, наче в цьому “лиш” прихована рідкісна можливість для автора історії перевершити її всередині неї. Який би талант створити технічно вивірену до кожної дрібниці історію не мав Манкевич, головне в історії для нього — саме враження, тобто те, що за нею. В цьому сенсі, оповідання як історія Манка і оповідання в “Манку” і є життям Манкевича, тією самою “моєю історією”. В принципі історія як історія. Плювати, що Гарі Олдман, який знаходиться в центрі такої історії, зовсім несхожий на колись існуючого Манкевича. Оскар, наприкінці фільму, до речі теж отримає саме він — причому повністю заслужено.

Відношення до себе як до “іншого себе”, повторення таких переходів упродовж фільму та зростаюча багатошаровість знаходяться у тій самій нелінійності, що кинулась в очі на самому початку перегляду. Тому узгоджене здається цілком розірваним, а неузгоджене — цілком природним, і навпаки. Це кіно нелінійне, оскільки мова йде про відхід від себе і повернення назад такого, на кого дивляться, і такого, хто дивиться; такого, хто грає, і такого, кого грають; такого, хто знімає, і такого, кого знімають, і врешті, такого, хто оповідає, і такого, про кого оповідають. Про коло історії. Це вже не пряма, не ланцюг, не шлях з одностороннім рухом, а система взаємовідносин, за якою нове може з'явитися з історії та в ній самій, у тій дії, що розгортається. Нове як таке, що виникло (розказане), як те, чого не було з самого початку, а якщо й було, то приховано, і розкрилося лише слідом за власним розвитком.

Історія, яка розуміється як саме життя, тепер не набір чи порядок відібраних моментів у рамках загальної схеми, вона і є сама тканина того, що відбувається, текуча, як реальність, і витікаюча з реальності, то провалюється у минуле, то взагалі практично зникає, вертаючись до себе. Ми “живемо життям”, тоді як біографія, “виробничість” життя — цілком неприродна. Та й мертва. Врешті-решт, історія як подібна біографія була б просто нещирою. Вона б сховалась від життя, а не стала б ним. Може тому їх і знімають здебільшого про тих, хто вже мертвий?

mank-game3.jpg

Зі зйомок фільму "Манк" / 2020

Розірвати угоду

Якби Манк у “своїй історії” пішов на спочинок, розчинившись у байдужості (indifference) на чорному екрані перед самим титрами, все б здалося нам просто брехнею. Не неправдою, а несправжністю, згідно якої не щось не співпадає з фактом, а саме реалізоване, прожите залишається неповним і фіктивним. Коли історія видається тим, чим вона не є насправді. В цьому протиставленні справжнього і несправжнього, або щирого та нещирого, криється конфлікт, за виразом сценаристів — зав'язка фільму. Конфлікт між індустрією та автором. І не просто індустрією як індустрією в кіно про кіно, про світ кіно, а індустрією як володарем цього світу, пронизаним ним настільки, що важко відрізнити що є що.

Такою зав'язкою фільму стає вимога Манка до Веллса повернути власне ім'я у титри майбутнього фільму, “бути в титрах”, всупереч раніше підписаному договору. Веллс зайшовся люттю, але Манк спокійний та іронічний, хапається за листок і доповнює історію. А може й взагалі її починає. Девід Фінчер на питання, чому це кіно було знято, взагалі відповів: “Я хотів зняти фільм про людину, яка погодилась не фігурувати у титрах. І потім змінила думку. Це було мені цікаво”. Але що в цій вимозі особливого?

Елементи взаємовідносин автора та індустрії розкриваються упродовж усього фільму, та й сам він, з точки зору подій, починається з поселення Манкевича оманою в пустелю після аварії. Аварія також достатньо цікава, якщо розглянути її как першу ситуацію в фільмі. Особливо зазначивши, що “Манк” починається з того, що Манкевич потрапляє в аварію. Індустрія, продюсери, режисер і всі інші, хто її насичує, селять Манкевича в пустелю — в те місце, де нічого не росте, і вирости майже не може. Пустеля — ті умови, де він має творити. Творити за два місяці і ні
 днем більше. 

desert3 (1).jpg

Манк, Девід Фінчер. Фільм та зйомки / 2020

Манкевич, спостерігаючи за пустелею або завішаним вікном, пригадує безліч дурних парі, укладені зі сценаристами, директорами — з цим світом в цілому. Парі цілком нерозсудливі, в них у Манкевича завідомо програшний варіант, чітко це усвідомлюючи, він раз за разом погоджується на те, що у противника завжди більш виграшна ситуація. Окрім азарту як властивості справжнього автора, такого азарту, що передбачає відкритість випадковості, непрогнозованому, немов кожен твір чи навіть підступ до нього — підкинута в повітря монета, окрім цього азарт і парі є можливість оскаржити. Азарт є можливість подібного, а парі — здійснений спір, протиріччя, що виникає, хай позиція твоя й більш ніж приречена на провал. Спір і є визначення позицій, ось він ти, а ось — я, постале протиріччя для того, аби стати розрізненим, помітним один для одного. Чи так важлива перемога, якщо спір вже стався?

Змагання зі світом кіно, в якому бере участь Манк, для нього абсолютна необхідність. Прийнявши себе як робітника або працівника, такому автору залишається тільки посперечатися, посперечатися після того, як він прийняв власну відсутність у титрах. “Мені потрібна була робота”, - відповідає Манк на питання, чому наважився на це. Але як ще вступити у спір з індустрією? Викривати її? Вона викриває саму себе, викриває руками тих, хто вирішить викривати. Висміювати? Не знайти нічого дотепнішого у самовисміюванні себе за індустрію, звук її машини сам сміх, хай Хаусман й ніколи не посміхається. Піти з неї? Є ринок праці. Є зарплатня. Накинутись? Вишлють. Та просто розірвіть контракт…не вигадати більш явного приводу оголосити війну, тотальну та безповоротну, яка потрясає індустрію до основи. І Манк порушує контракт.

Що таке контракт? Угода. Прийняття двома протилежними сторонами один одного з власними умовами. Укладена угода потребує синхронного руху, обопільного прийняття, виконання тих чи інших установок, дій або встановлених норм. Згідно угоди є правила та закони. Погодження потребує довіри та відкритості один одного. Погодження (або згода) — встановлення балансу протиріч, простір згоди є полем, де вони перебувають у розвитку.

Що означає розірвати контракт? Значить не погодитись. Незгода вже не протиставлення, а протиріччя чи протистояння. Угоді передувало лише протиставлення, за яким поки лиш одне усвідомлює власне, як і інше, за протиставленням вони стикаються, усвідомлюючи необхідність у іншому, розходяться, щоб знов зійтись, одне навіть може перейти в інше, та навпаки. Але розрив угоди значить не покладення чогось протилежного собі за ознаками чи властивостями, а вступ у протистояння з ним, коли перше і друге вже усвідомлюють утворений розрив один між одним, розрив погодження, а отже й себе “перед” ним або “після” нього. Ніяких дотиків, переходів тут більш не буде. Починається бунт.

mank-bunt.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

Манк, хитаючись, вривається в замок Вільяма Герста. Вечірка циркових костюмів. Розмову голів кіноіндустрії MGM про нові проєкти трощать ударом ножа по склу келиха на столі, гучний дзвін відлунням розноситься залою. Звичайно, ми знов провалюємося у спогад Манкевича про дітей та його “бідну Сару”, але ось він, знов у залі, підіймається з-за стола скрипом стулу та починає оповідання. Оповідання “Американця”. Дон Кіхота сучасності. Ще одне, нове оповідання цього кіно, що замикає на собі всі інші. Манк крокує навколо стола, заповненого гостями, неспішно розвиваючи історію. Вказуючи, конкретно вказуючи, кому він протистоїть. Стоїть перед ними, навпроти, і це вже не бунт заради бунту, що звернений на все навколо, стріляй або бий у всі боки, ні. Веллс, за мить, вже на Норд-Верде, також вкаже. Протистояння вже не абстрактне, не символічне, воно максимально конкретне і виражається навіть у фізичному неприйнятті іншої сторони, у блювоті, бо як ще його винести? Стільки всього накопичилося. Навіть риба з білим вином.

Часто, на порозі бунту, його пов'язують зі зростанням, поступовим скупченням того, що має вирватись. Або вибухнути. Таке надмірне скупчення —  цікаве слово, що значить не ціле настільки, що виходить за край, а сукупність, яка переповнюється, втрачаючи узгодженість з тими процесами, що лежали у поєднанні розрізненого, раніше беззв’язного, ставшими чимось єдиним. Така сукупність перетворюється на щось інше. Бунт, який виникає внаслідок, завжди направлений на те, що тисне, примушує, отже рівносильного взаємозв'язку, щирої згоди між тим бунтівним і тим, на кого бунт направлений, або не було, або це було порушено з самого початку, і являло собою підкорення або придушення одне одним. Насильство, а не довіра. Без вуличної мавпи-шарманщика все одно шарманку будуть крутити.

mank-bunt2.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

mank-orson.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

І все ж, протистояння Манка необхідне, а від того ще більш руйнівне. Відчай це, чи забуття, інструменти такого руйнування геть різні. Навіть алкоголь може виявитись “опорним знаряддям”. Лишається тільки цей ранковий погляд пониклого Олдмана лежачі, що жмуриться від смикнутих штор, які пустили в кімнату непотрібний сонячний промінь.

Але відмова від незгоди, мовчання це чи втеча, хвилею саморуйнування прокочується по автору з тією ж силою. Усвідомивши це, Шеллі, що працював на держпропаганду, приймає логічне, кінцеве рішення. “Ми повинні бути уважні до людей, що сидять по той бік екрану у темряві з відкритою душою”, - останнє, що скаже йому Манк перед тим, як Шеллі вчинить самогубство. Так, як після цих слів плаче Шеллі, слід заплакати кожному автору, хто змінив справжність на таку “згоду”. Якраз тому Манк відмовляє навіть Меріон Дейвіс, відмовляє рідному брату, відмовляється віддавати свою історію, не кажучи вже про погрози Веллса та той скандал, що ніяк не вщухає. Відмовити, щоб залишитись справжнім у своєму руйнівному протистоянні до кінця, бо напрям пустелі, безплідного цеху колись майже було покладено.

Це кінець і початок його історії, 42-ий це рік, 40-ий чи 34-ий, історії Манка, яка тягнеться аварією життя і протистояння. Кіноісторія, твір, саме кіно як кіно, яке втілює в життя саме життя — чи не так влаштований і наш образ мислення, від відкритості, кольору та сприйняття враження до власне історії, що розгортається перед нами? І все це не лишень мистецтво чи індустрія. Бо звертаючись до думки, ми незмінно робимо той самий крок від себе у бік, можливо саме до того, про що ми і мислимо. Крок у бік як від того, хто бачить явище чи образ, немовби ми подивились на них вперше. Наче первинно. Геть від кіно, проглядаючи кіно, і саме кіно про кіно, кіно при кіно, що відходить від себе у критиці власних засад. Питати про них, робити сумнівним, піддати себе тій самокритиці в думці глядача, що дає змогу відшукати себе заново. Крок від життя, щоб жити життям. Можливо, такий крок і є для нас тією роллю, що і акторська — своєрідна гра на цій дистанції, але гра вільна, гра змін “свого” на “інше”, але в ньому ж. Бо щоб подивитись кіно, теж треба трохи прикинутись.

mank-final.jpg

Манк, Девід Фінчер / 2020

cine new final_4x.png

ДИВІТЬСЯ ДАЛІ

Текст

fracture.jpg

Текст

img-1.jpg

Сайт

Соцмережі

Зв`зок

Мова

CIИE © 2023. All rights reserved

bottom of page